Trénuj jako hráči NHL - Švihadlo a žebřík s Tomášem Noskem

před 3 dny | HC Spartak Polička | Autor: Miloš Grubhoffer

Ilustrační fotografie Ilustrační fotografie

Oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s regionálními trenéry Českého hokeje oslovuje naše hráče, kteří nastupují v NHL a natáčí s nimi různorodé hry, pohybové aktivity a cvičení. Do tohoto projektu se již zapojili hráči David Pastrňák a Ondřej Kaše z Bostonu Bruins, David Kaše z Philadelphia Flyers, Filip Chytil a Libor Hájek z New York Rangers, Filip Hronek a Zadina z Detroit Red Wings, David Kämpf z Chicago Blackhawks, Martin Nečas z Carolina Hurricanes, Tomáš Nosek z Vegas Golden Knights, Martin Kaut z Colorada Avalanche a Michal Kempný s Radko Gudasem z Washingtonu Capitals. Trenéři, hráči a rodiče tak postupně získávají rozsáhlý zásobník činností a cviků, které mohou používat nejen jako vzor pro suchou přípravu v blízkosti svého bydliště i v domácích podmínkách, ale i jako motivaci a inspiraci pro celoroční individuální tréninkový program. Záměrem je, aby se mladí hráči inspirovali těmi, kdo již něco dokázali a předváděné aktivity zařazovali do svého volnočasového programu, prováděli je spontánně, na základě vlastního rozhodnutí, bez vnějšího tlaku. Stejně tak, jak to v nejmladším věku dělali výše zmínění hráči, kterým to vydrželo dodnes.

Ve 29. díle série #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL se mladí hokejisté a hokejistky mohou inspirovat podruhé v řadě přípravou Tomáše Noska. Útočník Vegas Golden Knights tentokrát ukázal, jak využívá pomůcek jako jsou např. žebřík nebo švihadlo. 

Švihadlo

V první části videa se švihadlem předvádí Tomáš Nosek cviky se švihadlem, které používá na rozcvičku, zapracování. „Švihadlo je pro mě výborným prostředkem abych rozvíjel koordinaci rukou a nohou a pohybový rytmus,“ popisuje využití švihadla ve své tréninku Tomáš. „Při skákání mějte pokrčené paže od loktů po ramena a švihadlem otáčejte v zápěstí, odrážejte se z prstů nohou, neskákejte příliš vysoko a doskakujte s citem na špičky“, dodává Tomáš.


Důležité je si vybrat správné švihadlo. Pro mladé hráče postačí plastové. Správná délka pro běžného švihajícího hokejistu je, když napůl přeložené švihadlo sahá do podpaží. Dobrý je rovný povrch, kvalitní obuv pro tvrdší povrch, naboso se dá bez problémů skákat na trávníku. Švihadlo je velice populární a vhodné do všech prostorů. Je lehké a efektivní.

„Kromě toho, co uvedl Tomáš Nosek, rozvíjí pravidelné skákání přes švihadlo i kardiovaskulární systém, zpevňuje celé tělo, zlepšuje dynamiku, vytrvalost, stabilitu a pomáhá i rytmickému dýchání. Neméně důležité je i to, že rozvíjí kloubovou pohyblivost, mimo jiné i v kloubu zápěstním, což využije hokejista při přihrávce a střelbě“, popisuje správné použití manažer rozvoje ledního hokeje Slavomír Lener.

Žebřík

Ve druhé části videa ukazuje Tomáš Nosek, jaké skoky zařazuje ve spolupráci s regionálním trenérem Jiřím Šejbou mladším. „Agility žebřík se dá použít na začátek tréninku, pro zahřátí a přípravu organismu pro zátěž. Zároveň správně nabudí mladého hráče i psychicky“, říká Jiří Šejba. Na tomto místě použijeme návod a doporučení používání tréninkového žebříku tak, jak uvádí na webu Českého hokeje brankáři:

„Začínáme jednoduchým cvičením a volíme techniku před rychlostí. Hráči by měli pomalu zvládnout projít žebřík. Postupně mohou zrychlovat, pouze pokud zvládají techniku. Některá cvičení můžeme volit zároveň jako průpravná na led. Pro správné držení paží můžeme držet míč před sebou. Náročnější cvičení volíme až po zvládnutí správné techniky. Při otočce vede hlava pohyb. Pro zdatnější hráče můžeme volit žonglování a chytání tenisáků/míčů. Pokud nemáme koordinační žebřík, můžeme si ho nakreslit křídou na zem, využít izolepu, lepicí pásku, tkaničky. Pozor, nevolíme vyvýšený materiál jako je hokejka, nebo kulatina, aby nedošlo ke zranění“.

(Na webu Českého hokeje, v sekci "Brankáři" -> "Články o brankářích", najdete tyto cviky na žebříku a množství dalších různých cvičení, která jsou skvělá i pro hokejisty-hráče).

Agility žebřík je vhodnou pomůckou pro individuální trénink, ale také pro trénink ve dvojicích, čímž umocníme soutěživou složku. Můžete jej používat doma v bytě, na chodbě, ve venkovním prostředí v parku, na dvorku či na trávě.

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete níže.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.